Внимание! Ето кои маски са опасни

Актуални новини
14:10 - 19 Октомври 2020
9689
Внимание! Ето кои маски са опасни

90% от засечените у нас негодни маски са се търгували онлайн. Става въпрос за тези от тях, които са от по-висок клас, използват ги основно в болниците. При еднократните рискът от заразяване с коронавирус скача многократно, ако не се употребяват правилно - предупреждават вирусолози пред Би Ти Ви.

Проф. Павлина Дулашка от БАН обясни, че хигиенните маски за еднократна употреба не ни предпазват напълно. При пръскане със спрей например, през нея преминават капки. „Ние покрихме планетата с тези маски, застрашаваме екологията“, добави проф. Дулашка.

Експертите заявиха, че маските с грапава повърхност задържат вируса 4 дни и ако се използват неправилно, рискът е голям. За сравнение, банкнотите задържат COVID-19 не повече от 2 дни.

При двуслойните платнени маски от голямо значение е материалът – ако е синтетичен, има възможност от предизвикване на алергия или кожно раздразнение. При същия експеримент със спрей те предпазват повече, но се намокрят и ако не се сменяват често, може да станат източник на бактериална инфекция.

"Шлемът ще предпази, ако някой киха или кашля, но ако някой киха или кашля до вас – няма да ви предпази", посочи проф. Дулашка. Тя обясни, че маските с клапан, които се смятат за изключително ефективни срещу вируси, всъщност не са. Причината е, че клапанът се отваря при дишане и има възможност да се заразят околните.

По-плътните маски пазят повече. "Най-надеждни са маските с филтър с активен въглен. Проведохме изследване, което показа, че най-активният е от кайсиеви костилки. Направихме много видове, тези маски са със сертификат от Европейска сертифицирана лаборатория. (…) Активният въглен абсорбира, може да се глади и тази маска може да се използва 3-4 месеца", уточни проф. Дулашка.

Проверките на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор са показали, че 101 модела на пазара не съответстват на критериите за качество. 90% от тях се продават онлайн.

„Спрели сме над 70 вида маски, стотици хиляди бройки от април месец до сега. Проверените са над 187 вида. Потребителите трябва да следят за наличието на маркировките върху маските, където е обозначен стандарта, нивото на защита, както и да има достъп до декларацията за съответствие на производителя“, каза Мирослав Йотов от ДАМТН.

Вирусологът проф. Стоян Шишков обясни, че вирусът издържа различно време върху повърхностите – в зависимост от тяхната материя. Например, върху телефон или клавиатура може до оцелее до 3 дни. 

"Има единични изследвания, че върху банкнота вирусът издържа около 2 дни. Най-инфекциозен е първите шест часа", заяви още той. По думите му в БАН изследват различни видове маски и тяхната ефективност, добави, че има стандарт за предпазване от бактерии, но не и за предпазване от вируси.