Анализатор пред Lupa.bg: В Европа се води битка на изтощение

Както беше казал Митеран - магистратите убиха монархията, те са в състояние да убият и демокрацията, припомня Зорница Илиева

Актуално интервю
17:00 - 01 Април 2025
3655
Анализатор пред Lupa.bg: В Европа се води битка на изтощение

Зорница Илиева е журналист и анализатор. Била е главен експерт към комисия по "Външна политика, отбрана и сигурност" в 39-тото и 40-то Народно събрание. Автор е на десетки коментари от години в сериозния периодичен и всекидневен печат в България.

-Г-жо Илиева, какви са приликите и разликите според вас между случващото се във Франция с Марин Льо Пен, в Турция с Екрем Имамоглу и в Румъния с Калин Джорджеску?

-Случаят с Марин Льо Пен в Париж, когато тя получава присъда, която на този етап я лишава от правото да се кандидатира на следващите избори за президент в страната, напомня на французите една стара реплика на Митеран:

 „Магистратите убиха монархията, те са в състояние да убият и демокрацията”.

Такава е реакцията и на болшинството от лидерите в Европа. В социалните мрежи на французите също – те смятат, че е нанесен удар върху демокрацията в страната с това решение на съда. Виждате, че случаят в Румъния с лишаването на Джорджеску да се кандидатира за президент и отстраняването на кмета на Истанбул Имамоглу, с което е възможно да го лишат от правото да се яви като кандидат за президент срещу Ердоган – във всичките тези случаи се използват магистратите, правосъдието, съдебната система като механизъм за отстраняване на неудобен противник, на лидери, които може да застрашат властта на управляващите в момента в съответните страни.

За мен това е част от една по-глобална битка, която се води – и в Брюксел, и в цяла Европа. А това е битката срещу новия повей на политики, които идват от Вашингтон, в лицето на Тръмп и екипа му, и насадените лидери в Европа от Демократическата партия или както ние ги наричаме - от мрежата на соросоидите.

Между тях се води битка, в която се използват механизмите на правосъдието. Всичките тези, които в момента ги отстраняват, за да не могат да заемат определени позиции – всички те са в много близки отношения с Тръмп и екипа му. И получават защита от хора като Мъск, като вицепрезидента Джей ди Ванс, който например реагира на случващото се с Льо Пен. Не е само Орбан, който каза: Je suis Marine! 

Всякакви механизми се използват за отстраняване на тези „крайнодесни”, както ги наричат, партии и лидери, които всъщност отстояват националните интереси. Несъвпадащи с идеите и политиките на тези, които в момента заемат ключови позиции в Брюксел и по-точно на силите, които стоят зад тях.

-А каква ще е развръзката на тези казуси – и във Франция, и в Турция, в Румъния също?

-Случаите са аналогични, защото се използват механизмите на правосъдието, но това не означава, че са идентични. Например в Турция не е решен въпросът кой ще надделее в това противопоставяне между партията на Ердоган, която на този етап изостава с поне 5% от опозиционната Народнорепубликанска партия кемалисти, които са издигнали за свой кандидат за президент на следващите избори точно кмета на Истанбул Имамоглу. Но фактът, че се вдигнаха повече от два и половина милиона млади хора да протестират, е показателен. Това са хора, които няма да се примирят с това несправедливо решение. Протести имаше и в Румъния. Разбира се, мащабите са съвсем различни – Румъния е 20 милиона, Турция е 90 милиона, но хората протестират. Обществото не може да приеме несправедливите механизми за отстраняване на противници. Явно в Румъния Джорджеску наистина няма да се яви на изборите, но там пък ще се яви лице от името на точно тези сили в Румъния, които ще отстояват неговите идеи.

Колкото до Турция – в момента се води битка на изтощение и наистина е много вероятно в тази битка Ердоган да не се окаже победителят, както 22 години досега.

-А във Франция?

-Във Франция някои анализи показват, че случаят с Марин Льо Пен може да има обратен ефект. Обществото да се обедини и всъщност да се постигнат такива резултати, каквито Макрон едва ли си представя. Дори и на Льо Пен да не й позволят да участва в изборите, нейната партия ще издигне Жордан Бардела – този, който така или иначе в момента е лидер на партията. Млад човек, харизматичен, харесван поне от женското съсловие във Франция. Ако той спечели изборите, каква ще им е ползата на тези, които водят битката в момента? В такива случаи народът казва:

Когато змията я настъпиш и е в последния си момент, тя хапе.

Така че много са непредвидими на този етап изходите от всички тези решения, които се взимат. При всички случаи обаче редовите граждани не ги посрещат с положителни реакции.