Проф. Тодор Кантарджиев пред Lupa.bg: Можем да пипнем бактерията човекоядец при наводнения

Хората, които живеят край море, са по-уязвими, обясни медикът

Актуално интервю
16:14 - 21 Октомври 2024
5581
Проф. Тодор Кантарджиев пред Lupa.bg: Можем да пипнем бактерията човекоядец при наводнения

Един месец са лекували пациентката, сблъскала се с опасната бактерия - Вибрио вулнификус, наричана още "бактерия човекоядец". За лечението й са похарчени 9 000 лв. Ако жената беше взела ципрофлоксацин, нямаше да излезе толкова скъпо и дълго лечението й. Това обясни пред Lupa.bg бившият директор на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. 

"Хората, които живеят на морето, са по-застрашени. При наводнение, каквото имаше миналата година в Царево, се случва заразяването. Това става, когато хората имат рани по кожата. Бактерията не е новост. Доста колеги се обадиха, за да кажат, че са се сблъскали с бактерията", обясни медикът. 

Припомняме, че в УМБАЛ - Бургас спасиха жена с опасната бактерия. В България няма данни за човек, оцелял след заразяване по кръвен път. Единственият описан в литературата случай е на белгийски турист, отказал хоспитализация и загинал за часове, посочи д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ - Бургас. Миналата година в научни публикации са докладвани пет смъртни случая в Тампа бей, Флорида, които се дължат на същия причинител.

61-годишната жена е била на почивка на къмпинг Силистар. Наранява крака си на шезлонга, но въпреки откритата рана влиза в морето. Още същият ден кракът се подува, появяват се големи мехури, вдига температура. Пристига в болницата в дежурството на хирурга д-р Тодор Шуплев.

„Установихме инфекция. Последва хирургична обработка на крака, за да не допуснем тя да се разпространи. Взехме и микробиологична проба“, разказа той.
Д-р Калина Цанкова разпознава причинителя веднага, макар че го е виждала само три пъти в своята практика.

„Невъзможно е да объркаш. Тази бактерия е подвижна, характерно е, че не расте в среда, в която растат подобните на нея“, обяснява тя.
Незабавно е направена антибиограма, започнато е антибиотично лечение, което паралелно с хирургичното дава резултат, но не веднага.

„Имаше момент, в който се появиха симптоми на полиорганна недостатъчност, на сепсис. Жената беше замаяна, не познаваше близките си".

Консултираха ни колегите от реанимацията, ползвахме методична помощ и на Клиниката по гнойно септична хирургия в „Пирогов“, разказа д-р Тодор Шуплев. След близо месец борба за живота и 10 операции, в които участва целия състав на Втора хирургия, жената е изписана в добро състояние. И с два крака – обичайно в подобни случаи се налага ампутация, за да не се разпространи инфекцията.

„Хората не предполагат до каква голяма беля може да доведе една раничка. Това е отворена врата за инфекции, затова нека да бъдат внимателни и да не влизат в морето с пресни рани“, призовават лекарите.

Вибриовулнификус живее в топла, леко солена вода, обикновено там, където райони със сладка вода – например реки, се срещат с морето.