Зорница Илиева пред Lupa.bg: Сделката на Урсула с Тръмп е фиаско за Брюксел
На Фон дер Лайен й оставаше само да се обърне към американския президент с "татенце”, коментира анализаторът

Зорница Илиева е журналист и анализатор. Била е главен експерт към комисия по "Външна политика, отбрана и сигурност" в 39-тото и 40-то Народно събрание. Автор е на десетки коментари от години в сериозния периодичен и всекидневен печат в България.
-Г-жо Илиева, САЩ и ЕС най-после сключиха заветната търговска сделка, но ето какви са реакциите: „Тръмп изяде Урсула на закуска”, „Урсула се предаде на Тръмп без бой” и т.н. Коментарите са показателни, но все пак каква е вашата интерпретация на събитието?
-Сделката между Европейския съюз и президента Тръмп е сключена в Шотландия. Така, между една игра на голф игрището, което е негова собственост, Тръмп подписа една сделка, която аз лично бих определила като едно на нула за Тръмп. Защото той наистина постигна максимума – като човек, който разбира от бизнес. Поиска 30% мита за европейските стоки, които ще бъдат внасяни на територията на Щатите – договори 15%. При положение, че това никога досега не е стояло като изискване към европейския износ. Срещу нула мита за САЩ и поемане от страна на ЕС на ангажименти да внасят енергийни източници в продължение на три години за 750 милиарда долара. От САЩ спират всякаква консумация на руски газ, настояват ЕС да инвестират 600 млрд. долара на територията на Щатите.
Всичко това става на фона на държанието на Урсула фон дер Лайен, което беше определено като „ученичка, която е пропуснала час”.
Да не споменавам, че Медведев в неговия типичен стил каза, че Тръмп е съсипал Европа. Даже и наши експерти, като Атанас Пеканов например, определиха тази сделка като унизителна и срамна за ЕК. Това, че Орбан е по-конкретен с думите: „Тръмп изяде Урсула на закуска”, вече го определям като изказване, което издава сериозно огорчение от приемането на условия, които не са в полза на европейските страни и които подпомагат икономиката на САЩ.
-На видео кадрите от подписването наистина си вижда, че Урсула фон дер Лайен гледа надолу и мълчи. Защо се допусна такава сделка в толкова сериозен ущърб на ЕС?
-Ами това значи, че е просто безпомощна, че не може да защитава интересите на Брюксел и тя, като рожба на Демократическата партия и на Сорос - както вече е известно на целия свят - не може да се противопостави на тази политика на Вашингтон след влизането на републиканците в Белия дом. Тя просто демонстрира, че ЕС не е в състояние на отстоява собствените си интереси. И приема това, което се иска от САЩ – а това прелива чашата на търпението.
Вижте, Берлин се опита тактично да каже, че това е все пак една компромисна, но трудно смилаема сделка. Но го каза със скърцане на зъби – което говори, че сред големите страни-членки има неудовлетворение, което едва сдържат.
А Тръмп си тръгва съвсем спокоен, като победител. Той направи това, от което се нуждае – принуди ЕС да плаща. Тръмп каза, че това е най-добрата сделка в историята на Съединените щати! И сигурно си е прав.
-За Тръмп може да е най-добрата сделка, но крайните мнения в Европейския съюз гласят, че това е капитулация за Европа. Така ли е?
Да, това е фиаско. Фиаско за Европа. И тези оценки не се крият. Това обаче идва не само от страни като Унгария и Словакия, а и от Испания, Италия... Те трезво оценяват ситуацията, при която Европа ще бъде губещата. Тя ще плаща – ще плаща за политиките, които провежда Вашингтон при управлението на Тръмп. Не ми се иска да кажа нещо по-остро, защото това са все пак лидери на ЕС, независимо, че никой не ги е избирал за такива. Те просто поставиха началото на собствения си политически край, това мога да коментирам.
-Има все пак и някои по-оптимистични мнения, които гласят следното: Да, сделката може и да не е най-добрата, но все пак търговската война е избегната.
-Какво значи търговската война е избегната, като можеха да сключат сделка като тази с Великобритания – само 10% мита? Защо за Великобритания може, а за ЕС не може? Защото са стари съюзници. Или защото Лондон може да си отстоява интересите по по-добър начин. Или защото Стармър е бил по-ласкав към Тръмп?
Сега има подигравки към Урсула фон дер Лайен. Казаха: Поведението й беше такова, че оставаше само да се обърне към Тръмп с „моето татенце”! Нещо, което преди време направи Марк Рюте на срещата на НАТО.
Всичко това говори, че настроенията вече са негативни и това е новото и различното. Вече отрицателните оценки не се крият.
-Доналд Тръмп обаче каза и друго – че много скоро Европа няма да я има.
-Той има предвид Европейския съюз. Защото Тръмп предпочита да разговаря с всяка страна поотделно, а не с единен ЕС, който защитава общи интереси. Факт е, че в момента Урсула не защити общите интереси на Европейския съюз в областта на икономиката. Отказа се от последните възможности, които имаше, да отстои една достойна позиция, да излезе с чест.
Самият факт, че е задала плахо въпроса: „Ама не може ли поне още мъничко да намалите митата?”, е показателен.
Тръмп й отговорил – Не, разбира се! И тя млъкнала. Разбирате ли колко унизително поведение! И това се следи от цялата световна преса и беше изнесено на първите страници на световните медии. Това наистина е фиаско за Брюксел.