Мика Зайкова пред Lupa.bg: Ако влезем сега в еврозоната, ще плащаме дълговете на богатите страни
Не трябва да изпускаме "Нефтохим", държавата може да го купи, съветва финансистът
Трябва да получим пари от еврофондовете. Ако на тяхна база се направят проекти, би могло да има ръст на приходите и да не се вдигат данъците. Разчитам, че премиерът Росен Желязков на срещата в ЕК да се е договорил кога да представим проектите. Вярвам, че и зелената сделка ще бъде променена, тъй като е кошмарна. В момента са замразени еврофондовете от втория етап, но ако покажем добри проекти и закони, ще получим пари и няма да има вдигане на данъците. Това прогнозира в интервю за Lupa.bg финансистът и бивш депутат Мика Зайкова.
-Г-жо Зайкова, Теменужка Петков заяви, че сега не е моментът да влизаме в еврозоната. Опозицията обаче мисли друго.
- Не е моментът за еврозоната. Не е проблем инфлацията, тя ще се нагласи. Проблемът е в дефицита - дупката от 18 милиара. Това че Законът за публичните финанси ни задължава да не надвишаваме 3%, не значи, че към момента можем реално да го постигнем и то благодарение на на нескопосаните бюджети на Асен Василев. Бойко Борисов счита, че може да има конвергентен доклад, ако ние успеем да запълним тази дупка. Февруари месец е рано да има такъв доклад, както предложи той. Ако влезем сега в еврозоната какво ще правим? Ще плащаме дълговете на Гърция, Франция, Белгия, Германия, на големите икономики. Редно ли е бедна България да плаща дълговете на богатите страни?! Трябва да влезем в еврозоната, но когато сме готови. А това ще стане, когато нямаме проблем с дефицита.
- Асен Василев уверява, че всичко е изпълнил.
- Това не е вярно. Той няма познания да го направи, не разбира от фискална политика. Теменужка Петкова дори да не разбира, тя има зад гърба си Людмила Петкова, която е професионалист. Петкова е в трудна ситуация - налага се да изпълни, това, което предишният парламент е гласувал. Не бива да се раздават на калпак пари за енергетика. Искат всичко, което е над 180 лв. на киловатчас, да бъде покрито. Само тези, които имат нужда от помощ, трябва да я получат. Най-големият проблем е плащането на цената на тока, която върви към 300-400 лв. на киловатчас. Това е, защото купуваме на борсови цени ден напред. Ако успеем да сключим дългосрочни договори за газ, след това за петрол и да преоборудваме нашите централи, така че да работят на газ, нещата ще се променят. Не трябва да изпускаме "Нефтохим", държавата може да го купи.
- На нашите работодатели се виждат много да плащат минимална заплата от 1077 лева. Как ще се справят, когато ни се смени валутата?
- Нашият основен търговски партньор в ЕС е Германия - 67 % от външнотърговския ни стокооборот е с нея. Умиращата икономика на тази страна, която 2 години е в рецесия, плаща минимална работна заплата 2222 евро, а на българските работодатели им се вижда непосилна МРЗ от 01.01. 2025 г. 1077 лева или 536 евро. Е, за каква конвергенция говорим и трябва ли сега при дефицит от 8,7% да извиваме ръцете и на ЕК, и на ЕЦБ с конвергентни доклади? Хайде да не се излагаме и да поискаме членство в еврозоната, когато наистина сме готови.