Великден с Lupa.bg: Агнешко бутче на скара във фурната (СТЪПКА ПО СТЪПКА)
Продукти
Агнешкото бутче се нуждае от сол, черен пипер, бяло вино, горчица и мед за подготовката.
Като допълнение в играта влизат целина, пащърнак, моркови, магданоз, праз, лук, както и билки, чесън, чери или от големите домати за перфектния агнешки сос, за който трябват и агнешки кокали.
И един предварителен съвет: Агнешкото бутче се изважда от хладилника няколко часа преди готвенето. Защото студеното месо понижава температурата на мазнината за запържване, което може да доведе до загуба на сок от агнешкото.
Приготвяне
1
Агнешкото бутче се натрива отвсякъде със сол и черен пипер. Фурната се включва да се загрее на 200 градуса.
2
Загрява се зехтин или олио в голям тиган. Агнешкото бутче се запържва от всички страни до златисто. Слага се във фурната без тава - направо върху скарата на средна позиция. А на дъното на фурната се слага тава с около 800 мл вода. Това ще помага сосът от печенето да капе във водата и да не изгори. А ефектът на парата прави месото особено сочно.
3
Смесват се вино, горчица и мед. 10 мин. след началото на печенето на бутчето се намазва обилно с маринатата. Повтаря се 3-4 пъти по време на печенето. Като бутчето се обръща няколко пъти.
4
Изпеченото бутче се изважда от фурната и се оставя да отпочине преди рязането. Месото се нарязва на филийки леко по диагонал от кокала към върха.
ЕКСТРА: Агнешкият сос
Няма как сосът от печенето да не влезе в употреба, но с усъвършенстване. За целта целина, моркови, пащърнак, праз, лук се нарязват на едро. Разполовяват се чери доматчета. Натрошават се на едро агнешки кокали.
А) Загрява се зехтин или олио в голяма тенджера и се запържват костите до златисто кафяво.
B) Добавят се зеленчуците без доматите и се запържва още малко. Деглазира се с бяло вино силно да заври. Сипва се сосът от печенето и се долива вода да покрие леко всичко.
C) Прибавят се билки – например мащерка, магданоз, мента или джоджен, счукан чесън, чери доматите, люто чушле и къкри на тих огън до сваряване на всичко. Прецежда се и бульонът и се слага да ври докато остане наполовина. Сгъстява се с малко нишесте, разтворено в студена вода като се разбърква на котлона. Подправя се със сол и черен пипер.