Зорница Илиева пред Lupa.bg: Сирия беше последната светска хапка в Близкия изток

Свалянето от власт на Башар Асад е подготвяно с години, казва анализаторът

Актуално интервю
15:20 - 09 Декември 2024
14076
Зорница Илиева пред Lupa.bg: Сирия беше последната светска хапка в Близкия изток

Зорница Илиева е журналист и анализатор. Била е главен експерт към комисия по "Външна политика, отбрана и сигурност" в 39-тото и 40-то Народно събрание. Автор е на десетки коментари от години в сериозния периодичен и всекидневен печат в България.

-Г-жо Илиева, как стана така, че след 55 години управление на семейство Асад – баща и син, за десет дни Сирия падна?

-Това се внушава през последните дни от почти всички западни медии и официални представители на държавите - че били изненадани, че всичко било неочаквано, че дори Лавров при колегите му в Доха бил толкова изненадан от тоя факт, че си „вкаменил физиономията”. Всъщност няма нищо неочаквано.

Това сваляне от власт на Асад е подготвяно. В Москва вече обявиха, че го е направил доброволно,

защото се опитал да преговаря с тези джихадистки организации (те самите са наричат талибани), които владеят една съществена част от Северна Сирия. Но не се е стигнало до разбирателство с тях. Самият факт пък, че Турция - чрез нейните сили от опозицията, които воюват срещу Асад - се включи веднага в тази коалиция, която се води от Хаят Тахрир ал Шам, нечело с Джолани - това говори, че този процес е бил предварително подготвен.

-От кого обаче?

-В цялата тази схема участват много от играчите, които са водещи в Близкия изток.

Сирия отдавна е оная хапка, която остана едва ли не последната – последната светска държава в Близкия изток.

А територията й е много интересна, защото Катар, Израел, Турция имат амбиция да изградят онзи голям газопровод, по който ще се изнася и катарският нефт и газ - и всичко това минава през територията на Сирия, Израел и отива през Турция до Европа.

Турция ще се превърне в един огромен енергиен център.

Докато на това се съпротивляваше правителството на Асад. Както не се съгласи и с присъствието на турските въоръжени сили на територията на Сирия. Ако мислите, че Москва не си е дала сметка за всички тези процеси, просто не е сериозно. В момента Иран и Москва се сочат като губещите на терен в Сирия, защото е използван наистина подходящ момент – когато е разбита Хизбула, т.е., проксито на Иран. Иран е отслабен, няма своите лостове за влияние, както в Сирия, така и в Ливан, а Русия, заета с войната в Украйна, не би могла повече да помага на Сирия. Но вижте, че има един нюанс – целта да се затворят руските военни бази и Русия да се изтласка от терена на Близкия изток се оказва, че няма да бъде постигната. Защото руснаците са преговаряли с новите, настанили се в Дамаск – доскоро терористични организации, а сега представяни като умерени, по-приемливи - и те са се съгласили, че изобщо не влизат в базите на руснаците.

Москва вече обяви, че Асад е в Москва със семейството си, а техният представител във Виена заяви: Да, Асад и семейството му са в Москва, но Русия никога не изоставя приятелите си. Това е знакът към всички приятелски държави не само от Близкия изток, но и от Африка,

за които казваха, че едва ли не „изгонването” на руснаците от Сирия ще доведе до вълна в Африка и руските сили там ще бъдат принудени да я напуснат. Не трябва да се въодушевяват определени експерти и да правят прибързани изводи и заключения. Това са процеси, които никога не стават случайно и така изведнъж, а се подготвят с години. И съответно от другата страна се подготвят съответните реакции.

-Повечето анализатори прогнозират, че сега Сирия ще бъде „разрязана като пица”. Това ли предстои?

-Да. Да, това са опасенията, че след сриването на централната власт в Сирия ще се стигне до хаос, сектантски етнически конфликти... Тези опасения никак не са безпочвени. 

Не забравяйте, че Джолани, който е лидерът в момента, изведнъж взе да се облича в европейски костюми, да се вози в брониран автомобил – този човек заяви в прав текст, че в Дамаск ще се установи управление на мюсюлманските общности.

А Сирия е страна, в която има много малцинства! Това е едва ли не първата християнска държава и има много християни, които бяха потърпевши от гражданската война в Сирия. Опасенията на Турция са, да не би в този хаос, който сега неминуемо ще настане в Сирия, кюрдите да не се възползват и да си постигнат своята стратегическа цел за самостоятелно държавно управление. Това принуждава Ердоган да бъде толкова активен и съответно да постигне старата си цел за огромно влияние в Близкия изток, т.е. в рамките на Османската империя.

Вижте какво направи в Либия – половината Либия е под влияние на Турция, защото „била част от Османската империя”. Сега същото става със Сирия.

Така че процесите трябва да се наблюдават много внимателно и прецизно, а не прибързано.

-Според вас Ердоган се опитва да възражда Османската империя?

-Ама той никога не се е отказвал от това! И забележете тези, които печелят в Сирия – вижте Израел: навлезе на територията на Сирия и каза – буферна зона! Там има израелски войски в момента. Арабската лига излиза със становище, че Израел си разширява територията в Близкия изток. Но това са същите арабските държави, които отказаха пристан на Асад – или поне така пишат западните медии. Не се знае как ще се развият събитията оттук нататък – при един такъв хаос и нови кръвопролития в Сирия с цел разпадане. Всеки да си грабне парче от тази земя...Турция, Израел, Иран...Това са играчи.

САЩ също имат военни сили – нищо, че Тръмп каза: „ние нямаме работа в Сирия и ще я напуснем”.

Но в момента бомбардират територия, където казват, че има бойци на Ислямска държава! Настроенията, които се създават, че се използват като механизъм терористични организации за придобиване на влияние и власт в съответна държава и разпадането й – както стана например в Ирак, Ливан, Либия – всичко това не създава добър имидж на хегемон номер едно. И затова много внимателно трябва да се проследяват събитията. Надеждата на Европа е, че много от бежанците ще се върнат в Сирия. Но Сирия е срината – те няма какво да правят в момента. Всичко това повдига въпросът дали тези, които взеха властта и бяха като оръдие за сваляне на Асад и разделяне на Сирия, ще съумеят да се справят с проблемите, пред които ще се изправи това милионно население. Сложни дни и събития предстоят.