Великден с Lupa.bg: Как да разпознаем доброто яйце
Малкото яйце крие много тайни като продукт. Важното, когато ги купуваме, не е само да не са пукнати, спукани. Не е и само срокът на годност. Хубаво е винаги да поглеждаме и как са „произведени“ яйцата. С 0 на кутията се маркират био яйцата. Код 1 означава, че са от свободно отгледани кокошки. Код 2 – подово отгледани, а код 3 – в клетки.
Извън хладилника яйцата издържат максимум 18 дни и то без да са измити. За по-безопасно обаче, е добре веднага да се сложат в хладилника. Най-добре почистени с влажна кърпа, за да не се пренасят микроби.
Проверката прясно ли е яйцето пък и баба я знае. Слага се цяло, сурово в чаша със студена вода. Ако яйцето остане хоризонтално на дъното, е много прясно. Ако е малко наклонено, то е на няколко дни. Когато обаче яйцето изплува на повърхността, то вече е много старо и по-добре да не се консумира.
Има ли разлика между кафявите и белите яйца?
Често се приема, че кафявите яйца са по-здрави от белите. Обикновено кафявата черупка се свързва и с по-естествен начин на отглеждане на кокошките. Но истината е, че цветът е генетично определен. Генът на кокошката определя ще образува ли пигменти за кафяви яйца или не – яйцата ще са бели.
Сваряването на яйцата
Всеки може да вари яйца! Особено за великденското боядисване – слагаш и вариш до голяма вътрешна твърдост, за да са здрави. Само че няма да са вкусни. Извън много рохките, които при преборването е почти сигурно, че ще се разтекат, жълтъците може да не се преваряват до сухо безвкусие.
От рохкото до твърдо свареното яйце има около 8 минути разлика. Времето за варене зависи обаче от размера на яйцето, както и от температурата им – дали доку що са извадени от хладилника или са били на стайна температура.
Между яйце размер „S“, през „M“, „L“ до „XL“ има 40 г разлика. Затова, когато варим повече от едно яйце, те трябва да са от един размер. При яйца, извадени директно от хладилника, се добавя към 1 мин. варене.
Ако яйцата са по-малки, времето за варене, в зависимост от нивото на рохкост, се намалява с 20 до 45 секунди. Едрите яйца пък се варят 25-50 секунди по-дълго.
3½-минутно яйце: течен яйчен жълтък и частично течен белтък.
5-минутно яйце: мек яйчен жълтък и леко мек яйчен белтък.
7-минутно яйце: восъчен яйчен жълтък и твърд белтък.
9-минутно яйце: средно твърд, кремав яйчен жълтък и твърд белтък.
11-минутно яйце: твърд, ронлив яйчен жълтък и твърд белтък.